سامانه مدیریت مرکز تماس الوویپ
021-49254

کار ترکیبی (Hybrid Work) چیست و چه مزایایی دارد؟

محیط کاری برای افراد همواره یکی از دغدغه های مهم  در شرکت ها و سازمان ها بوده و هست. برای بهبود روند کاری کارکنان، مدیران موظفند یک مدل کاری انعطاف پذیر برای کارمندان فراهم کنند. کار ترکیبی یا هیبریدی، مدلی است که بین کار حضوری در دفتر و دورکاری قرار دارد و افراد این امکان را دارند که هم در خانه و هم در دفتر کار کنند.

کار ترکیبی از طرفی باعث افزایش بهره‌وری و رضایت شغلی می‌شود و در عین حال چالش‌های اصلی دور کاری، مانند عدم حضور در اجتماع را حل می کند. کارمندان بسته به اینکه کدام محیط در زمان معین مفید تر است، این گزینه را دارند که در یکی از مکان های دلخواه کار کنند. این مدل به افراد کنترل بیشتری را در مورد عملکردشان می دهد و برای کسانی که خواهان همکاری و تعامل اجتماعی و در عین حال انعطاف پذیری زمان کاری هستند، بهترین گزینه است.

البته، برای کاهش چالش‌های دورکاری، راهکارهایی مانند استفاده از سامانه مدیریت مرکز تماس، که به مدیران کسب و کارها، امکان مدیریت تیم دورکاری بدون محدودیت را می‌دهد می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در این حالت، کارکنان همانند شرایط حضوری می‌توانند تحت نظارت کامل مدیریت، به فعالیت خود ادامه دهند. استفاده از نرم افزارهایی مانند ویپ، به تسهیل این فرایند کمک می‌کند. در ادامه بیشتر در مورد انواع مدل کاری، مزایای کار هیبریدی، چالش ها و راهکارهای مناسب مدیریت صحیح آن، صحبت می‌کنیم.

4 مدل کاری رایج

مدل کار انواع مختلفی دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه برخی از رایج ترین مدل های کاری اشاره میکنیم:

1- کار حضوری

 این سنتی ترین مدل کاری است که در آن کارکنان در یک دفتر فیزیکی کار می کنند و یک برنامه زمان بندی مشخص را دنبال می کنند. مهم ترین مزیتی که کار حضوری نسبت به مدل های دیگر دارد، تعاملات و ارتباطات بالا با همکاران است.

2- دورکاری

دورکاری به کارمندان اجازه می دهد از خانه یا هر مکان دیگری خارج از دفتر کار کنند. این مدل به دلیل پیشرفت تکنولوژی به طور فزاینده ای محبوب شده است و می تواند به کاهش هزینه ها برای کارفرمایان کمک کند و در عین حال انعطاف پذیری بیشتری را برای کارکنان ایجاد کند.

3- کار ترکیبی

کار ترکیبی یا هیبریدی کار حضوری و دورکاری را ترکیب می‌کند و انعطاف پذیری بالای آن به کارمندان اجازه می‌دهد بنا به شرایط، ساعات کاری خود را هم در منزل و هم در دفتر کار  بگذرانند. این مدل کار منعطف مزایای متعددی از جمله افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها، بهبود رضایت کارکنان و تعادل بین کار و زندگی را به دنبال دارد.

4- کار فریلنسری

کار فریلنسری یا آزاد شامل قراردادها یا پروژه های طولانی مدت است. فریلنسرها به طور مستقل کار می کنند و می توانند کنترل بیشتری بر برنامه و حجم کاری خود داشته باشند، اما ممکن است با عدم اطمینان مالی بیشتری نیز مواجه شوند.

مزایای کار هیبریدی

مانند هر محیط کاری، کار ترکیبی از مزایای متعددی برخوردار است که در ادامه به بررسی هریک از آنها میپردازیم.

  • انعطاف پذیری

یکی از مزایای اولیه کار هیبریدی انعطاف پذیری است. کارمندان این امکان را دارند که از هر جایی که می خواهند چه در خانه و چه در اداره کار کنند. این انعطاف‌پذیری می‌تواند به‌ویژه برای کارمندانی که دارای فرزند هستند یا نیاز به مراقبت از بستگان سالخورده دارند، مهم باشد. علاوه بر این، این انعطاف‌پذیری می‌تواند به کاهش سطح استرس و بهبود تعادل کار و زندگی کمک کند.

  • بهره وری بیشتر

تحقیقات نشان داده است که کارمندانی که از خانه کار می‌کنند، اغلب بازدهی بیشتری نسبت به کارکنانی دارند که در محیط‌های اداری کار می‌کنند. این تا حدی به این دلیل است که کارگران از راه دور حواس‌پرتی و وقفه‌های کمتری دارند که می‌تواند به آنها کمک کند تا روی کارشان تمرکز بهتری داشته باشند. علاوه بر این، کارگران از راه دور اغلب می توانند در پربارترین ساعات خود کار کنند، چه در اوایل صبح و چه اواخر شب. بنابراین کار ترکیبی با ایجاد تعادل بین کار حضوری و دورکاری بهره وری کارکنان را افزایش می دهد.

  • کاهش هزینه ها

کار ترکیبی هم برای کارمندان و هم برای کارفرمایان می تواند منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها شود. کارمندانی که از خانه کار می کنند اغلب می توانند در هزینه های حمل و نقل، غذا و سایر هزینه های مرتبط با کار در یک محیط اداری صرفه جویی کنند. کارفرمایان می توانند در هزینه های مربوط به فضای اداری، آب و برق و سایر هزینه های سربار صرفه جویی کنند. این امر می تواند به ویژه برای مشاغل کوچک که ممکن است منابع لازم برای نگهداری یک دفتر فیزیکی بزرگ را نداشته باشند، مهم باشد.

  • افزایش رضایت کارکنان

کار ترکیبی همچنین می تواند منجر به افزایش رضایت کارکنان شود. داشتن گزینه کار از خانه به کارمندان می تواند به کاهش سطح استرس و بهبود تعادل بین کار و زندگی کمک کند، که در نهایت می تواند منجر به افزایش رضایت شغلی شود. علاوه بر این، کار از راه دور می‌تواند استقلال و انعطاف‌پذیری لازم را برای کارکنان فراهم کند تا احساس قدرت و مشارکت در کار خود کنند.

چالش های کار ترکیبی

در حالی که مزایای زیادی برای کار هیبریدی وجود دارد، چالش هایی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، کار ترکیبی می تواند نظارت بر تیم را برای مدیران دشوار کند و نتواند اطمینان حاصل کند که همه به طور مؤثر کار می کنند. علاوه بر این، کار ترکیبی می تواند برای برخی از کارکنان خسته کننده باشد که می تواند منجر به کاهش رضایت شغلی و بهره وری شود.

در نهایت، شرکت‌ها باید اطمینان حاصل کنند که فناوری و زیرساخت‌هایی را برای پشتیبانی از کارهای ترکیبی، از جمله اتصالات اینترنتی قابل اعتماد، نرم‌افزار کنفرانس ویدیویی، و سایر ابزارهایی که امکان همکاری از راه دور را فراهم می‌کنند، دارند.

نتیجه گیری

امروزه مدل‌های کاری زیادی وجود دارند که تناسب آن به ماهیت کسب‌وکار شما بستگی دارد. با این حال، شرکت‌هایی که می‌توانند مدل‌های ترکیبی از کار از خانه و کار در محل را به کارمندان خود ارائه دهند، بیشترین احتمال موفقیت را دارند. این مدل به آنها اجازه می دهد تا شرایط کاری بهینه را برای کارمندان خود فراهم کنند، فرهنگ کار را فراتر از دفتر کار گسترش دهند و فضایی را برای افراد حرفه ای ایجاد کنند تا واقعاً رشد کنند.

کارمندانی که به صورت ترکیبی کار می کنند، دید مثبت تری نسبت به شرکت و تیم منابع انسانی خود دارند. آنها همچنین هنگام کار در خانه به دلیل تعادل بین کار از خانه و رفتن به دفتر احساس بهره وری بیشتری می کنند. آنها رضایت شغلی بالاتری دارند و نسبت به کارمندانی که منحصراً در خانه یا در محل کار می‌کنند، از رفاه و سلامت روانی بهتری در محل کار برخوردارند.

الوویپ؛ بستری برای دورکاری به روشی هوشمندانه

طبیعتا یکی از دغدغه‌هایی که مجموعه‌ها و کسب‌و‌کارهای مختلف در قبال دورکاری، بحث مدیریت تیم‌های دورکار است. همچنین امکان دسترسی به شرایط و امکانات محیط کار برای تیم‌های دورکار بخشی دیگر از این دغدغه‌هاست. ما در مجموعه الوویپ با توجه به این نیاز جامعه و اکوسیستم کسب‌و‌کار کشور بر آن شدیم تا قابلیت‌های مختلفی به نرم افزار الوویپ برای تیم‌های دورکار ارائه کنیم.

از مزایای نرم افزار الوویپ برای دورکاری این است که به عنوان یک نرم افزار مدیریت مرکز تماس به شما این امکان را می‌دهد تا تیم دورکار شما بدون هیچ مشکلی از نقاط جغرافیایی مختلف با شما همکاری کنند. برای این کار تنها به اینترنت، یک سیستم کامپیوتری و یک هدست معمولی نیاز است. یعنی پرسنل دورکار برای پاسخگویی به تماس‌های تلفنی تنها کافیست سیستم کامپیوتر خود را به اینترنت متصل کنند و با استفاده از نرم افزار الوویپ تمام امکاناتی که در محیط شرکت وجود دارد را در اختیار داشته باشند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، بحث مدیریت و نظارت بر عملکرد تیم‌های دورکار است. سامانه مرکز تماس الوویپ این امکان را دارد تا مدیر مجموعه یا واحد مربوطه، بر نحوه پاسخگویی، تعداد تماس‌های موفق، مدت زمان پاسخگویی و بسیاری موارد دیگر نظارت داشته باشد.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت دریافت دمو رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید

پس از ثبت درخواست، با شما در اولین فرصت تماس خواهیم گرفت.