سامانه مدیریت مرکز تماس الوویپ
021-49254

6 نشانه هک شدن سیستم ویپ

آگاهی از نشانه های هک سیستم VoIPو راهکارهای مقابله با آن، می تواند به شما در شناسایی و جلوگیری از خطرات احتمالی هک کمک کند.

فناوری (Voice over Internet Protocol) VoIP  که به عنوان یک فناوری محبوب شناخته شده شده است، در سال های اخیر توانسته انقلابی در نحوه برقراری ارتباط بین مشاغل و افراد ایجاد کند و جایگزینی مقرون به صرفه و انعطاف پذیر برای سیستم های تلفن سنتی باشد.

با این حال، در کنار مزایای بی شماری که نرم افزار ویپ ارائه می دهد، معایبی نیز دارد؛ از جمله اینکه ممکن است مانند هر سیستم متصل به اینترنت دیگری در معرض هک شدن قرار بگیرد. در این مقاله، نشانه های هک سیستم VoIP و راهکارهایی که مشاغل و افراد می توانند برای محافظت از سیستم خود انجام دهند را بررسی خواهیم کرد.

اختلال در تاریخچه تماس ها

یکی از نشانه های هک شدن سیستم VoIP، فعالیت های مشکوک تماس هاست. مواردی مانند افزایش ناگهانی حجم تماس، تماس با شماره‌های غیرعادی یا با شماره های خارج از کشور ، می‌تواند نشانه هک باشد. هکرها اغلب از حساب های VoIP به خطر افتاده برای برقراری تماس های غیرقانونی یا انجام فعالیت های کلاهبرداری استفاده می کنند.

کیفیت تماس پایین

گاهی اوقات کیفیت پایین ممکن است به دلیل هک سیستم VoIP باشد. هکرها می‌توانند از تکنیک‌های هک کردن پهنای باند برای به هم زدن کیفیت تماس‌ها، ایجاد نویز، تأخیر و … استفاده کنند. کیفیت پایین تماس می تواند نشانه این باشد که سیستم VoIP شما در معرض خطر قرار گرفته و برای فعالیت های مخرب استفاده می شود.

ترافیک شبکه غیرعادی

اگر متوجه میزان ترافیک غیرمعمول در شبکه خود شدید، باید به هک شدن سیستم خود شک کنید. هکرها اغلب از بدافزار و تکنیک های دیگر برای دسترسی به سیستم های VoIP استفاده می کنند و این در مواقعی منجر به ترافیک غیرعادی شبکه می شود.

دسترسی غیرمجاز

دسترسی غیرمجاز یکی دیگر از نشانه های هک سیستم VoIP است. اگر متوجه دسترسی غیرمجاز به سیستم VoIP خود، مانند ورود غیرمجاز یا تغییرات در نمایه‌های کاربر شدید، این می‌تواند نشانه هک باشد. هکرها اغلب با سرقت اطلاعات کاربری به سیستم های VoIP دسترسی پیدا می کنند.

روشن شدن خودکار وب کم و میکروفون

یکی از مزایای نرم افزار voip نسبت به تلفن های عادی این است که می توان برای برقراری جلسات از میکروفون و وب کم استفاده کرد. اما متاسفانه هکرها می‌توانند از وب‌کم‌ها و میکروفون‌هایی که برای تماس‌های VoIP استفاده می‌کنید، برای جاسوسی از شرکت شما و حتی سرقت داده‌های مشتریان سوء استفاده کنند. اگر میکروفون ها و وب کم های شما بدون هیچ دلیل مشخصی روشن شدند، فورا به سرویس‌دهنده خدمات سیستم VoIP هشدار دهید.

افزایش غیر معمول قبض تلفن

یکی از اتفاقاتی که ممکن است در صورت استفاده از سیستم ویپ رخ دهد، افزایش ناگهانی و غیرمنتظره صورتحساب تلفن است. منشا این اتفاق، هکرهایی هستند که از سیستم تلفنی شما برای تماس های شخصی و تبلیغاتی استفاده می کنند؛ و هزینه آن را شرکت شما باید پرداخت کند. در صورت وقوع چنین اتفاقی فورا به افراد متخصص اطلاع دهید تا به موقع از سوء استفاده های سیستم تلفن جلوگیری شود.

چگونه از هک شدن سیستم Voip جلوگیری کنیم؟

در صورت قراردادن ویپ بر روی شبکه جهانی اینترنت برای جلوگیری از نفوذ هکرها به سیستم VoIP و سوء استفاده از آن، اقداماتی وجود دارد که می توانید انجام دهید:

فعال کردن احراز هویت دوعاملی

در دنیای پیشرفته امروزی،  پیدا کردن یک پسورد قوی برای یک هکر کار سختی نیست. بنابراین، داشتن احراز هویت دو مرحله ای برای سیستم تلفن VoIP خود، جهت اطمینان از  امنیت آن بسیار مهم است.

احراز هویت دو مرحله ای، یک لایه امنیتی دیگر به رمز عبور شما اضافه می کند.  و به این ترتیب ورود هکرها به سیستم شما را دشوار و تاحدودی غیرممکن می کند.

استفاده از فایروال VoIP

مشابه فایروال های موجود در رایانه ها، فایروال VoIP با نظارت و کنترل ترافیک شبکه از دسترسی غیرمجاز جلوگیری  می کند و نقش مهمی در محافظت از سیستم VoIP در برابر هک شدن دارد. این به عنوان یک مانع بین سیستم VoIP و عوامل خارجی عمل می کند و فقط به ترافیک قانونی اجازه ورود و خروج از سیستم را می دهد.

استفاده از آخرین نرم افزار آنتی ویروس

درست مانند فایروال، نرم افزار آنتی ویروس به محافظت از شبکه شما در برابر هک کمک می کند. همچنین از شبکه شما در برابر بدافزارها و سایر تهدیدات سایبری محافظت می کند.

آموزش به کارکنان

یکی از راه‌هایی که می‌توانید سیستم VoIP خود را در برابر هکرها در امان نگه دارید، این است که به کارمندان خود بیاموزید چگونه نشانه های هک را تشخیص دهند. برگزاری جلسات آموزشی به کارکنان آنها را توانمند می کند تا به موقع و درست به تهدیدات احتمالی پاسخ دهند.

سخن آخر

سیستم تلفنی ویپ با ارائه ویژگی ها و قابلیت های مدرن، در سال های اخیر توانسته جایگزین خوبی برای تلفن های سنتی باشد. با این حال با اینترنتی شدن این سیستم، باید مراقب ریسک ها و خطرات آن از جمله هک شدن باشید. آگاهی از نشانه های هک شدن سیستم ویپ و راهکارهای لازم برای رفع آن باعث می شود تا هنگام نصب  و راه اندازی voip  اقدامات صحیح و پیشگیرانه انجام دهید و این ریسک را تا جای ممکن به حداقل برسانید.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت دریافت دمو رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید

پس از ثبت درخواست، با شما در اولین فرصت تماس خواهیم گرفت.